Zarejestruj się na BitBay.net
Home > Aktualności, E-administracja > Zamieszanie z e-podpisem

Zamieszanie z e-podpisem

ZUS przypomina o konieczności posiadania bezpiecznego podpisu od 21 lipca br., by możliwe było elektroniczne rozliczanie składek. Nie wspomina jednak, że po nowelizacji odpowiedniej ustawy obowiązek ten zostanie przesunięty o rok.

We wszystkich oddziałach i inspektoratach ZUS przedsiębiorcy są informowani o bezwzględnej konieczności posiadania bezpiecznego podpisu od 21 lipca br. W przeciwnym wypadku mają stracić możliwość elektronicznego rozliczania się z Zakładem. Nikt jednak nie wspomina, że prace nad nowelizacją odpowiedniej ustawy są bardzo zaawansowane i od 21 lipca takiego obowiązku jeszcze nie będzie.

Zamieszanie wynika z faktu, że administracja publiczna wciąż nie jest w wystarczającym stopniu przygotowana do elektronicznej komunikacji z obywatelami. Mimo, że od roku 2005 wiadomym było, że płatnicy składek będą musieli rozliczać się elektronicznie z ZUS, dopiero niedawno przygotował się do tego sam ZUS

ZUS tłumaczy, że w świetle obowiązujących przepisów nie może informować płatników inaczej. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę, że Zakład mógł zamieścić harmonogram prac nad nowelizacją ustawy wraz z konsekwencjami prawnymi.

Płatnicy wciąż nie są – według informacji Gazety Prawnej bezpieczne certyfikaty posiada zaledwie 61 tysięcy przedsiębiorstw. Będą musiały je posiadać wszystkie zatrudniające powyżej 5 pracowników. Ustawodawca wprowadził więc okres przejściowy, który potrwa do 21 lipca 2009 roku. W czasie jego trwania możliwe będzie rozliczanie z ZUS-em, korzystając z podpisów niekwalifikowanych. Dopiero po ich wygaśnięciu konieczne będzie posiadanie kwalifikowanego.

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

*