Services in Fedora

Domyślnie podczas startu Fedora uruchamia mnóstwo usług. Część z nich jest niepotrzebna dla przeciętnego kowalskiego. Wyłączając niepotrzebne usługi znacznie przyśpieszymy start systemu. Jak to zrobić ? Uruchamiamy konsolę, wydajemy polecenie setup i przechodzimy do opcji System Services

Fedora Core Setup

ConsoleKit – Jest to demon systemowy odpowiedzialny za wiele usług (m.in. Fast User Switching, automatyczne montowanie urządze itd.). Fedora 8 zawiera PulseAudio, które wymaga ConsoleKit więc niezależnie od posiadanego systemu zalecane jest pozostawienie tej usługi włączonej.
NetworkManager, NetworkManagerDispatcher – NetworkManager to demon automatycznie przełączający pomiędzy połączeniami internetowymi. Jeśli korzystasz z wifi należy pozostawić tą usługę włączoną.
acpid – Advanced Configuration and Power Interface to demon, który kontroluje zarządzaniem energi oraz różnymi urządzeniami wprowadzającymi (klawiatury, myszki). Jeśli po wyłączeniu tej usługi nie masz żadnych problemów z uśpieniem, hibernacją i wyłączaniem można ją pozostawić wyłączoną.
anacron, atd, cron – Programy odpowiedzialne za cykliczne i powtarzające się uruchamianie programów. Zalecane jest aby pozostawić cron włączonym. Bardzo prawdopodobne, że dla maszyn typu laptop (oraz desktop) można wyłączyć usługi atd i anacron.
auditd – Zapisuje logi audytowe generowane przez kernel. SELinux wykorzystuje tego demona do zapisu wydarzeń. Zalecane jest pozostawienie tej usługi włączonej jeśli korzystasz z SELinux.
autofs – Zajmuje się montowaniem zewnętrznych dysków (dyski twarde pod USB). Zaleca się pozostawienie tej usługi włączonej jeśli korzystasz z takich urządzeń.
avahi-demon – Avahi służy do wykrywania urządzeń w sieci bez pośrednictwa serwera DNS. Jeśli nie posiadasz takich urządzeń możesz spokojnie tą usługę wyłączyć.
bluetooth, hcid, hidd, dund, pand – Bluetooth służy do bezprzewodowego łączenia z urządzeniami (nie jest to wifi). Większość ludzi nie posiada sprzętu obsługującego bluetooth więc jeśli nie masz to możesz spokojnie to wyłączyć. Hcid zarządza wszystkimi urządzeniami, hidd odpowiada za myszki i klawiatury, dund obsługuje połączenia dial up przez bluetooth, pand pozwala na łączenie z innymi sieciami ethernet poprzez bluetooth.
btseed, bttrack – Zajmują się automatycznym udostępnianiem lub pobieraniem plików w sieci BitTorrent. Jeśli nie masz zamiaru tego robić usługa może być wyłączona. Wyłączenie tych usług nie oznacza pozbawienia się możliwości ściągania z sieci bittorrent.
capi – Dla użytkowników ze sprzętem ISDN, reszta może wyłączyć.
cpuspeed – Ważna rzecz dla laptopów. Kontroluje zegar procesora aby zaoszczędzić baterii. Jeśli posiadasz sprzęt obsługujący zmianę częstotliwości taktowania powinieneś włączyć tą usługę.
cron – Zobacz anacron
cupsd – Używany do drukowania, powinna być włączona jeśli posiadasz kompatybilną drukarkę,
dund – Zobacz bluetooth.
firstboot – Usługa wykonująca określone czynności podczas pierwszego uruchomienia. Przed swoim uruchomieniem sprawdza plik /etc/sysconfig/firstboot czy został poprawnie wywołany. Może być wyłączona.
gpm – Obsługa myszki pod konsolą. Jeśli nie używasz konsoli możesz tą usługę wyłączyć. Jednak dobrze jest pozostawić ją włączoną dla trybu tekstowego (init 3) a wyłączyć w trybie graficznym (init 5).
haldaemon – HAL to skrót od Hardware Abstraction Layer. Jest to krytyczna usługa dla systemu, służy do zbierania informacji sprzęcie. Powinna pozostać włączona.
hplip, hpiod, hpssd – HPLIP służy do obsługi drukarek HP pod Linuksem, obsługuje modele Inkjet, DeskJet, OfficeJet, Photosmart, Business Inkjet i niektóre LaserJet. Powinno być włączone tylko jeśli masz kompatybilną drukarkę.
httpd – To jest Apache HTTP Web Server. Jeśli go zainstalowałeś i wykorzystujesz wtedy pozostaw go włączonym. Większość ludzi może spokojnie wyłączyć tą usługę.
iptables – Standardowy firewall w Linuksie. Jest bardzo zalecane pozostawienie włączonego. Nie jest wymagane jeśli korzystasz z firewala sprzętowego ale nadal zalecane.
ip6tables – Firewall do protokołu w wersji IPv6. Jeśli nie używasz możesz wyłączyć.
irda, irattach – Komunikacja przy wykorzystaniu podczerwieni. Większość użytkowników może to wyłączyć.
irqbalance – Odpowiada za zwiększenie wydajności w systemach wieloprocesorowych. Użytkownicy nie posiadający takich systemów mogą tą usługę wyłączyć. Nowe systemy z procesorami z wieloma rdzeniami (np: Intel Core 2 Duo, AMD X2) powinny mieć tą usługę włączoną. Pozostawienie jej włączonej na systemach z jednym procesorem/jednym rdzeniem nie wpłynie na wydajność.
isdn – Jeśli nie posiadasz modemu ISDN możesz wyłączyć tą usługę.
kudzu – Kudzu to usługa która sonduje sprzęt. Dodatkowo zajmuje się konfiguracją nowego sprzętu. Laptopy powinny mieć tą usługę wyłączoną. W wypadku jeśli dokonałeś jakichś zmian w konfiguracji sprzętu powinieneś ją włączyć.
lirc – LIRC odpowiada za wsparcie dla wszelkiej maści pilotów pod Linuksem. Jeśli nie masz takiego sprzętu możesz tą usługę wyłączyć.
lisa – Lan Information Service dostarcza podobnych funkcji jak “otoczenie sieciowe” w systemie Windows. Samba i NFS nie muszą wymagać tej usługi. Większość użytkowników może ją bezpiecznie wyłączyć.
lm_sensors – lm_sensors umożliwia monitorowanie podzespołów płyty głównej. Przydatne w bieżącym obserwowaniu podzespołów komputera. Jeśli nie używasz programów tego wymagających możesz tą usługę wyłączyć.
mcstrans – Ta usługa wymagana jest jeśli używasz SELinux. Domyślnie ta usługa jest włączona. Użytkownicy nie korzystający z SELinux mogą tą usługę wyłączyć.
mdmonitor – Użyteczne do monitorowania programowych macierzy RAID oraz LVM. To nie jest krytyczna usługa, można ją wyłączyć.
messagebus – To jest usługa IPC (Komunikacja międzyprocesowa)dla Linuksa. Składnik krytyczny, wysoce zalecany aby pozostawić tą usługę włączoną.
nasd – Network Audio Syste, system przesyłania dzwięku w architekturze klient/serwer. Można to opisać jako dźwiękowy odpowiednik X-ów. Jest związane z systemem dźwięku w KDE. Powinna być włączona.
netconsole – Uruchamia logowanie dmesg poprzez sieć. Może pozostać wyłączoną.
netfs – Jest używane do automatycznego montowania na starcie każdego zdalnego systemu plików jak NFS, Samba itp. Użyteczne jeśli łączysz się z innym serwerem bądź usługą udostępniania plików w lokalnej sieci. Większość laptopów/desktopów może wyłączyć tą usługę.
netplugd – Netplugd może monitorować interfejsy sieciowe i wykonywać komendy w wypadku zmiany ich stanu. Ta usługa może pozostać wyłączoną.
nfs, nfslock – Standardowe udostępnianie plików dla systemów Unix/Linux/BSD. Jeśli nie udostępniasz plików w taki sposób możesz wyłączyć tą usługę.
nmbd – Używane przez SAMBA.
nscd – Ten demon zajmuje się hasłami, zapewnia cache tych haseł dla usług takich jak NIS, NIS+, LDAP lub hesiod. Powinna być wyłączona.
ntpd – Ta usługa automatycznie uaktualnia czas systemowy pobierając go z sieci. Jeśli posiadasz stałę łącze zalecane jest włączenie tej usługi jednak nie jest to konieczne.
pand – zobacz bluetooth.
pcscd – Udostępnia usługi dla Smart Cards i Smart Cards Readers . Wwypadku jeśli nie posiadasz czytnika kart kredytowyc, identyfikacyjnych itp. możesz ją wyłączyć.
restorecond – Jest używana do monitorowania oraz odzyskiwania kontekstu plików w SELinux. To nie jest wymagana ale wysoce zalecana usługa jeśli używasz SELinux.
rpcbind – Ta usługa zarządza wywoływaniem zdalnych procedur (NFS lub NIS). Jest podobna do ‘portmap’. Jeśli nie masz uruchomionych usług korzystających z niej możesz ją wyłączyć.
rpcgssd, rpcidmapd, rpcsvcgssd – Używane w NFS v.4. Jeśli nie używasz NFS v.4 możesz ją wyłączyć.
sendmail – Jeśli zarządzasz serwerem lub wspierasz lokalnie protokół POP3 lub IMAP pozostaw włączoną tą usługę. Jeśli sprawdzasz swoją pocztę poprzez przeglądarkę(onet/wp/o2) albo programy pocztowe (Thunderbird, KMail, Evolution) możesz spokojnie wyłączyć tą usługę.
setroubleshoot – SELinux Troubleshooting Daemo. Ta usługa dostarcza informacji dla setroubleshoot Browser. Ta aplikacja zawiadami w wypadku jakichkolwiek problemów z SELinux. Pozostaw ją włączoną jeśli używasz SELinux.
smartd – Smart Disk Monitoring Daemon może być używany do monitorowania jak również przewidywania awarii dysków twardych. Większość ludzi może tego nie potrzebować jednak warto zostawić tą usługę włączoną (zwłaszcza w serwerach).
smb – Demon SAMBA jest wymagany jeśli chcesz udostępniać pliki z Linuksa dla Windowsa. Włącz tą usługę tylko jeśli chesz udostępnić pliki komputerom z systemem Windows.
smolt – Ten demon dostarcza miesięcznych informacji dla Smolt`a, który pobiera dane i informacje statystyczne dla programistów Fedory. Statystyki są dostępne tutaj. Użytkownicy chcący pomóc mogą włączyć tą usługę, pozostali mogą ją wyłączyć.
sshd – SSH pozwala innym użytkownikom logować się do twojego komputera bądź uruchamiać aplikacje na twoim komputerze zdalnie lub w sieci lokalnej. Jest to ważna usługa pod względem bezpieczeństwa. Nie jest wymagana jeśli z twojego komputera nie będzie korzystał nikt inny za pomocą zdalnego połączenia. Usługę można spokojnie wyłączyć jeśli nie będziesz z tych opcji korzystał.
udev-post – System zarządzania urządzeniami w Fedorze to ‘udev’. Domyślnie ‘udev’ wspiera wiele reguł, zezwoleń i zachowań dla urządzeń. Ta usługa pozwala zaoszczędzić tworzenia swoich własnych reguł. Jest wysoce zalecane aby pozostawić tą usługę włączoną.
wpa_supplicant – Ta usługa jest wymagana jeśli używasz karty która wymaga szyfrowania WPA podczas połączenia z Access Point`em, VPN lub Radius Server. Większość innych użytkowników może pozostawić tą usługę wyłączoną. Ze swojej storny dodam, że ja mam ją wyłączoną, moja karta natomiast korzysta z szyfrowania WPA.
yum-updatesd – YUM Update notifier demon informuje nas o aktualizacjach pakietów jakie są dostępne dla naszego systemu. Jeśli nie posiadasz stałego łącza pozostaw tę usługę wyłączoną.

Źródło: http://www.michalklich.com/2007/11/16/konfiguracja-uslug-dla-laptopa-w-f8/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Releated